California Ceviz İzmir Blogger Etkinliği & Mövenpick Hotel İzmir

California Walnut Comission İzmir Blogger Etkinliği;
Bugün sizlere 11 Mart 2015 ‘de İzmir Yemek Bloggerleri için düzenlenen California Ceviz etkinliğinden bahsetmek istiyorum. Mövenpick Hotel İzmir’de düzenlenen etkinlikte önce cevizin sağlık ve beslenme avantajları anlatıldı. Cevizin üretimi, dünyada ve Türkiye’deki kullanım alanları ile ilgili olarak bilgiler edindik. Cevizin Türk tüketicileri tarafından sağlıklı, besleyici ve keyifli bir atıştırmalık olarak değerlendirildiği bahsedildi. Daha sonra  Mövenpick Hotel Executive Chef’i Murat Yıldız ‘ın bloggerlarla cevizli yemekler konseptli yemek pişirme çalışmasının ardından hep birlikte cevizli lezzetlerden oluşan öğle yemeği yedik.


Etkinlik firma yetkililerinin kendilerini tanıtması ardından ceviz hakkında verdikleri faydalı bilgilerle başladı ve özellikle kullanım alanlarında bizlerin de katılımları ile keyifli bir sohbete dönüştü. Son yıllarda uzmanların da cevizin sağlığa olan yararları üzerinde bu kadar durmasından dolayı başta salatalar olmak üzere yakışacağını düşündüğümüz her yemeğe ceviz koyuyor ve tüketiyoruz. 
Sağlık açısından cevizin yararlarına gelince;


Alzheimer ve Kalp Hastalıkları Riskine Karşı: Ceviz
Amerikan Kalp Vakfı tarafından  ‘kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri’ konusunda sertifikalandırılan ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından kalp krizi riskini azaltabileceği konusunda onay alan ceviz, fonksiyonel bir gıda olarak biliniyor.
Cevizin Kalp Hastalıkları ve Alzheimer’a Etkisi
Yapılan araştırmalar sonucunda, bir kişinin beslenmesine ceviz dâhil edildiğinde, hâlihazırda kalp hastalığı olanlara fayda sağlanmasının yanı sıra, kalp hastalığı geliştirme riskinin de kayda değer oranda azaldığı gözlemlendi.
Advances in Nutrition dergisinin 14 Kasım 2014 tarihli sayısında çıkan bir makalede, Pennsylvania State Üniversitesi, Beslenme Bilimleri Bölümünden Ordinaryüs Profesör Penny Kris-Etherton, ve Jennifer A. Fleming, ceviz ve ceviz yağında bolca bulunan a-Linolenik Asit (ALA) alan kişilerin kalp ve damar hastalıklarına (CVD) yakalanma riskinin azaldığı sonucuna ulaştılar.
Journal of Alzheimer’s Disease’de yayınlanan hayvanlar üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, ise, ceviz tüketiminin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmada, başlangıcını geciktirmede, ilerlemesini yavaşlatmada veya Alzheimer hastalığını önlemede olumlu bir etkisi olabilir.New York Eyaleti Gelişimsel Engeller Hakkında Temel Araştırmalar Enstitüsü (IBR), Gelişimsel Nöroloji Laboratuvarı başkanı Prof. Dr. Abha Chauhan önderliğinde yürütülen araştırmada, ceviz açısından zengin bir diyet uygulanan farelerde öğrenme becerilerinde, hafızada, kaygı azaltımında ve motor gelişiminde kayda değer iyileşme görülmüştür. 
Amerikan Kalp Vakfı tarafından  ‘kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri’ konusunda sertifikalandırılan ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından kalp krizi riskini azaltabileceği konusunda onay alan ceviz, fonksiyonel bir gıda olarak biliniyor.Cevizle ilgili yararlı bilgilendirmelerden sonra en sevdiğimiz bölüme geçtik. Mövenpick otel mutfağında şef Murat Yılmaz’la keyifli bir sohbet eşliğinde cevizli yemekler pişirdik.Çerkes tavuğunun orijanilinde cevizin yağı çıkartılarak üzerine konuluyor. Şefimiz çerkes tavuğunun içine konulan cevizi yağda kavurarak koydu. Bir daha ki sefere ben de o şekilde deneyeceğim. Çok güzel oldu.Kurutulmuş domates ve közlenmiş biberle yapılan fesleğen aromalı cevizli bezirgani nefisti.Cevizli kıtır ve ızgara kuşkonmazla birlikte servis edilen dana madalyonu çok beğendik.


Son olarak Mövenpick otelinin meşhur vanilyalı dondurması eşliğinde cevizli baklava yedik. 


Keyifli sohbetler eşliğinde yenen öğle yemeğinden sonra etkinliğimiz sona erdi. Bu güzel bilgilendirici etkinlik için California Walnut Commission'a, Promedia'ya, Sn. Hatice Öksüz'e ve Mövenpick Hotel İzmir Executive Chef Murat Yıldız'a çok teşekkürler.

California Ceviz İzmir Blogger Buluşması

Yorumlar

 1. Cevizli olan her lezzet, farklı lezzettedir ve sağlıklıdır.Bu etkinlikte neler kaçırmışım ,neler? Kalemine sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir gündü.Çok faydalı bir etkinlikti.

  YanıtlaSil
 3. Gelemedim ama gelmiş kadar oldum. Her sabah ya da gün içinde 1-2 tane ceviz atıştırırım.Yazın ve resimlerle çok güzel olmuş.Ellerinize sağlık.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bir gündü, çok keyif aldım ve cevizi artık tuzlularda da kullanacağım Sibel abla!Emeğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Adsız ve reklam içeren yorumlar spam olarak algılanır ve yayınlanmazlar.

daha fazlasını buradan ARA

popüler tariflerim

Domates nasıl kurutulur

Makara çörek - Kuzey Güney dizisi

Kalamar Tava ve Kalamar Sosu Tarifi

tarhana nasıl yapılır

Patates Tostu Tarifi

Domates Sosu

Biber Nasıl Kurutulur

Rumeli Usulü Paça Çorbası

istiridye mantar sote

İncir reçeli tarifi